1716 + 1 = 1717 Tytuł: Three…

9 września 2021

1716 + 1 = 1717

Tytuł: Three Days at Camp David: How a Secret Meeting in 1971 Transformed the Global Economy
Autor: Jeffrey E. Garten
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★☆☆

Globalizacja, 20 lat mniej lub bardziej „gorących” konfliktów w Azji, Europejscy sojusznicy starający wysmażyć alternatywę dla amerykańskiej dominacji, USA rozdarte kwestiami gospodarczymi, politycznymi i prawami człowieka z licznymi zamieszkami na tle rasowym niszczącymi miasta i jakby tego było mało USA traci pałeczkę na rzecz nowych azjatyckich potęg gospodarczych, gigantyczny deficyt w handlu zagranicznym dobija finanse i pytania o to czy potęga USA nie przemija na rzecz ich arcywroga oraz nowych graczy na scenie międzynarodowej. USA 2021? Nie, to kwestie z jakimi mierzył się Richard Nixon zmierzający do Camp David, 13 sierpnia 1971. Można by rzec dzień jak codzień gdyby nie fakt że trzy dni później właśnie w tym miejscu dojdzie do jednej z najważniejszych decyzji w historii gospodarczej XX wieku, prezydent Richard Nixon ogłasza koniec wymienności złota na USD kończąc tym samym System z Bretton Woods, rozpoczynając nową erę w światowej gospodarce, do tego dochodzi 10% cła na import i zamrożenie pensji i podwyżek cen na 3 miesiące, „Szok Nixona” wprowadza wszystkich w osłupienie i mimo upływu 50 lat jego skutki są dalej widoczne.

Jeffrey E. Garten, były dziekan Yale School of Management i wieloletni urzędnik ds. polityki gospodarczej w administracjach Nixona, Forda, Cartera i Clintona jasno opisuje to co doprowadziło do upadku systemu z Bretton Woods. Autor głównie koncentruje się na trzech zagadnieniach czyli problem z Bretton Woods i o tym jak swojego gigantycznego sukcesu stał się swoją własną karykaturą trzeszczącą w podstawach, prezydencie Nixonie i jego współpracownikach i o tym jak ich charaktery, kontakty i pozycja wpływała na decyzję oraz jej skutkach i próbach stworzenia nowego porządku w światowych finansach mających mniej niż parę miesięcy na rozwiązanie palącej kwestii przy naciskach prezydenta na wielki sukces gwarantujący jego reelekcję oraz wejścia na wojenną ścieżkę właściwie z całym światem ciągnącym niebotyczne profity na powiązaniu dolara ze złotem najczęściej na koszt przeciętnego Amerykanina.

Dlaczego warto sięgnąć po tą książkę? Garten w miarę przystępny sposób opisuje tło wydarzeń oraz portrety głównych architektów „Szoku Nixona” oraz skutki ich decyzji zapadłych w ten pamiętny sierpniowy weekend 1971, koniec końców decyzje gospodarcze to decyzje ludzi a nie nieomylnych maszyn przybliżając jak trudno odłączyć politykę od gospodarki i vice versa. Jednak nie jest to pozycja idealna dla osób które nie mają zbytnio pojęcia o ekonomii, podczas gdy Garten stara się zapewnić niezbędne zaplecze, aby czytelnik mógł w pełni zrozumieć problemy opisane w jego książce, wielu czytelników może nie być w stanie nadążyć nad jego tokiem rozumowania. Sama końcówka nt. tego co nastąpiło później czuje się nadpisana bo o ile tytuł mówi „Trzy Dni w Camp David” a początek dobrze wprowadza w tło prowadzących do decyzji Nixona, środek to znośna drama o ludziach mających kryzys do rozwiązania to końcówka o skutkach tej decyzji i przemyślenia Gartena po prostu się dłuży. Na spory minus jest fakt że książka nie ma polskiego tłumaczenia i zastosowane słownictwo miejscami może zmusić do skorzystania z wujka Google.

Jednak daje solidne 8/10 jako dobre wprowadzenie co do sytuacji USA i światowej gospodarki u zarania ery współczesnego globalizmu, narodzin neoliberalizmu oraz początków „Dekady Kryzysu”.

#bookmeter #ekonomia #finanse #historia #ksiazki #czytajzwykopem

No Comments

Comments are closed.