Znalezisko – Karol Marks a…

18 czerwca 2020

Znalezisko – Karol Marks a podatki

Podatki z ich represyjnym charakterem zdają się być doskonałym narzędziem akumulacji pierwotnej – czyli opisanego przez Trewirczyka procederu brutalnego wywłaszczania warstw społecznych egzystujących w warunkach przedkapitalistycznych formacji gospodarczych i przymuszania ich do pracy dla kapitalistów na warunkach „rynkowych”. Marks nie mógł tego przeoczyć. Podkreślał znaczącą rolę państwa, w tym i podatków w tym procesie:

Nowoczesny fiskalizm, którego osią są podatki na artykuły pierwszej potrzeby (a więc podrożenia ich) kryje w sobie zarodek automatycznego podnoszenia podatków. Przeciążenie podatkowe staje się nie szczególnym wypadkiem, lecz raczej zasadą. Dlatego w Holandii, gdzie system ten najpierw wprowadzano, wielki patriota De Witt wysławiał go w swoich „Maksymach” jako najlepszy system na to, aby robotnik najemny był uległy, nie wymagający, pracowity…i przeciążony pracą. W tym miejscu zajmuje nas jednak nie tyle zgubny wpływ tego systemu na sytuację robotników najemnych ile raczej spowodowane przezeń przymusowe wywłaszczenie chłopa, rzemieślnika, słowem, wszystkich składowych części drobnej burżuazji. (…). System protekcyjny, stanowiący jedną z zasadniczych części systemu podatkowego, potęguje jeszcze jego wywłaszczające działanie (Marks 1951, 816).

W Krytyce Programu Gotajskiego Marks jasno dał do zrozumienia, że podatki równają się państwu: „Podatki są gospodarczą podstawą machiny rządowej i nic więcej” (Marks 1949, 24).W ten sposób przestrzegał socjalistów przed zafiksowaniem się na punkcie podatków, ponieważ zmiany w polityce fiskalnej mogą być tylko zmianami w źródłach finansowania państwa kapitalistycznego, a co za tym idzie również klasy kapitalistycznej. Odejście od kapitalizmu na rzecz socjalizmu, a następnie komunizmu musiało równać się odejściu od podatków, przynajmniej w formach znanych ówcześnie. Może to budzić niemałe zaskoczenie czytelnika, wszak współcześnie lewicowe partie polityczne są kojarzone z postulowaniem silnej obecności państwa w gospodarce i wysokimi, wielostopniowymi progami opodatkowania.

——
Jeśli interesujesz się historią i lubisz konkretne materiały (takie z rzetelną bibliografią i ciekawymi zdjęciami/filmikami), to zaplusuj komentarz pod tym wpisem – codziennie (prawie) wrzucam jedno znalezisko i z chęcią bym Cię zawołała (。◕‿‿◕。) #rozowaihistoria
——

#historia #ciekawostkihistoryczne #histmag #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #mikroreklama #swiatnauki #liganauki #qualitycontent #ekonomia #socjalizm #marksizm

No Comments

Comments are closed.